Bratislavský Pivný Maratón™ - Memoriál Dr. Karola Kundičku
založené 1896 - obnovené 1996
www.bpm.sk

Hlavná stránka

Pri príležitosti víťazstva nad fašizmom

8.5. 1999 - Bratislava

Účasť - Víťazi - Osudy jednotlivých družstiev - Historické okienko - Bedžiska

Účasť

Spolu sa zúčastnilo 36 osôb v 8 družstvách.

Meno družstva

Počet členov

Ria 4 osoby
Predstavenstvo SPDP 5 osôb
Cirhóznici 4 osoby
Stapetoja - Kali Family 4 osoby
Delírium 5. 5 osôb
Absťák 4 osoby
Cisterny 6 osôb
Notorik 4 osoby

Najlepší z najlepších - víťazi

Absolutným víťazom sa stalo družstvo Predstavenstvo SPDP, ktoré je aj víťazom v mužskej kategórií. O ich ťažení sa dočítate ďalej.

Členovia víťazného družstva:Loško, Ifco, Macko, Rico a Tuli.

Pánovia vypili každý 14 pív, čo je výzva do budúcich ročníkov.

Ako víťazi majú právo v budúcom ročníku nastupiť v dúhových tričkách aby boli jasne odlíšení od zvyšku štartovného poľa.

Víťazom ženskej kategórie sa stalo družstvo Ria.

Ostatné družstvá dokázali športového ducha už svojou učasťou.

 

Ako bojovali jednotlivé družstvá ?

Predstavenstvo SPDP

Ria

Delírium 5.

Cisterny

Cirhóznici

Stapetoja (Kali Family)

Notorik

Absťák

 

Historické okienko

"Nastal najťažší deň. Pred nami stálo už len centrum Berlína. Nepriateľ už nebol to čo býval, keď u nás slopal vodku. Týto chlapci a starci boli zvyknutý na obyčajný svetlý ležiak. Na celej hlavnej ceste smerom k nervovému centru nepriateľskej ríše boli otvorené krčmy, stánky verejného občerstvenia, rôzne pivnice a vo večerných hodinách bary a večierky, kde majú aspoň flaškové. Nadovšetko v zavšivenom Nemecku majú pivo aj v MacDonalde!

Náš postup bol skutočne náročný, potácali sme sa od vchodu ku vchodu, ale naš cieľ sa nám po každom obsadenom vchode stál viac hýbal zo strany na stranu. V slabých chvíľach sme mali pocit, že nepriateľ má svoje veliteľstvo postavené na kolajách a tlačí ho z jednej strany ulice na druhú. Jeho taktika bola nepochybne mätúca, o čom svedčí aj skutočnosť, že niekedy sme videli veliteľstvo nie jedno ale aj dve, tri, štyri ... Na zlomenie našej vôle sa proti nám rozbehli kŕdle bielych myší aby nám chvíľu krúžili okolo hlavy. Aj to to patrilo k psychológií boja.

Pred samou norou zloby ako sme si v duchu pomenovali hniezdo súperovho odporu boli straty najvyššie. Náš postup kráčal častokrát po štyroch, plaziac sa, padajúc a znovu stávajúc, kde tu zakopnúc. Zbraň sme si odližili na stôl a znovu zdvíhali k lícu, ba priam k ústam, aby sme vystreli ranu alebo dávku na zničenie nepriateľa. Tí najodvážnejší z nás hodili do seba aj granát aby s plamenným dychom a suchým krkom opäť a znovu ničili odpor súpera. Už sme si nedokázali ani povedať kde je obrana najťažšia, alebo kade by mohla viesť naša ďalšia cesta. Z úst sa nám ozývali iba hrdelné škreky sprevádzané množstvom citoslovcií a irečitými vulgarizmami.

Utrpeli sme aj straty, kde tu niekto zostal ležať, kde ho to našlo. Boli situácie, keď kamarát podľahol skrývajúc sa za stolom, výchadzajúc na schodoch, ba extremné situácie nastali keď si ho nepriateľ našiel priamo na toalete. Kamaráti, ktorí boli ranení najťažšie mali problémy udržať v sebe svoje vnútornosti, iným sa už črevá roztekali po chodníku.

Nepriateľ v našich očiach stúpal a jeho zdolanie sa stávalo otázkou cti. Kto bude prvý? Hoci sme zo začiatku išli všetci jednotne a pretekali sme sa o méty len s ďalšími čatami postupne sme prestali myslieť na úspech celej jednotky, do popredia sa dostávali úzkoprsé záujmy jednotlivca. Nikto nečakal kým ho kamarát dobehne, nikto si nenechal kryť chrbát slabším, každý iba kráčal vpred a boril sa svojimi súkromnými žaludočnými problémami pri pohlade na špinu a smrad okolia alebo sa s pokrykom "Grc!", vrhal na nepriateľa.

Hrdinský postup má svojich živých i mŕtvych, tých čo prežili i tých čo podľahli falošným pocitom slabosti, tých čo obetavosťou zvieracej matky niesli vlajku do konca i tých čo s odstupom a počudavaním sledovali snaženie ostatných, tých čo opojila ambrózia víťazstva i tých čo triezvo prežívali svoju porážku. Všetci sa stali gerojmi, heroickou účasťou i fatálnym koncom, nezlomnosťou osobnosti i zlomnosťou žalúdka. Každý posunul ľudstvo o kúsok vpred.

Áno, aj ja možem povedať, že som bol pri tom, aj ja sa môžem pozrieť do očí svojim deťom, a ak sa dokážem chviľu sústrediť, so slzami v očiach a slinou na jazyku hrdo povedať "Videl som horieť Blééélin"."

(citát z knihy Bíra Krigloviča Pivčenka: Útok na Blééélin)

Bedžiska (kartička s menom)

Začiatok stránky

Hlavná stránka - Začiatok tejto stránky